Okolí

Skiareál, welness na Lipně

Loučovice jsou dobrou výchozí pozicí pro pěší a cyklistické výlety do okolí. Leží asi 5 km od obce Lipno, kde se nachází lyžařské středisko Kramolín, wellnes s bazénem a saunou a za příhodného počasí se můžete těšit i na další zimní radovánky jako je 10km dlouhá upravená bruslařstá trať na hladině Lipeňského jezera nebo desítky kilometrů běžkařských tras kolem skiareálu Kramolín.

V létě se lyžarské středisko promění v single-trackové centrum, kde si můžete procvičit sjezd po lesních pěšinách. Na odpočinkové dovelé s rodinou zase oceníte dětské centrum Lesní svět, ve kterém se vaše ratolesti zabaví na prolézačkách a lanových můstcích.

Stezka korumami stromů

Procházka po stezce korunami stromů vás zavede k samým vrcholům tamního smrkového porostu. Dokonce ještě mnohem výš. Během cesty na horu můžete zdolat nejednu překážkouvou dráhu či odpovědět otázky lesního kvízu.  Stezka je zakončena 60 m vysokou rozhlednou, ze které budeme mít překrásný výhled do okolí. Pokud se vám z rozhledny nebude chtít pěšky, můžete se dolů svézt po skluzavce.

Cestu zpět do Lipna můžete seběhnout po svých, vypůjčit si koloběžku nebo se jednoduše svézt sedačkovou lanovkou.

Turistika a cyklistika

Celoročně můžet z Loučovic vyrážet na pěší výlety do okolí. Čertova stěna je vzdálena asi 2 kilometry, vrcholu hory Luč (933mnm) dosáhnete po asi půlhodinové procházce lesem. Při příhodném počasí se můžet věnovat také cyklistice. Smetanův dvůr leží na cyklostezce 33 a záleží jen na vás, zda upřednostníte lesní cesty v kopcovitém okolí, objedete jezero Lipno na trekovém kole a nebo se na silničním speciálu vydáte k Plešnému jezeru. O oblíbených výletech z apartmánového domu Smetanův dvůr se více dozvíte zde.

Bouldering a divoká voda

V Loučovicích najdou své vyžití i nadšenci do lezení bez jištění. V okolních lesích jsou rozmístěny nekolikamentrové zvětralé žulové masivy, které nabízejí skvělou příležitos pro vyznavače boulderingu. Jednou ročně se zde koná oslava vyznavačů divoké vody. Sjezd extrémně náročného úseku Vltavy mezi Lipnem, Loučovicemi a Vyšším Brodem si můžete do libosti cvičit aniž byste museli řešit logistiku. O přepravu vás i vašeho plavidla se postará kyvadlový vlak mezi stanicemi Vyšší Brod a Lipno.